Jsme malá květinová farma z Českých Budějovic.

Náš příběh se rozbíhal pomalu a nenápadně.

Vždy jsme rádi pracovali se zemí a pěstovali všechno možné. Začínali jsme u pokojových květin, kterých jsme měli plný dům. Květiny se rozrůstaly spolu s námi, třeba dvacetiletý a dnes již dva metry široký Lopatkovec je s námi v obývacím pokoji stále.

Když jsme se později přestěhovali do domu se zahradou, začali jsme se realizovat i v ní a sázet a pěstovat kde co. Milujeme bujné a zarostlé zahrady se spoustou zeleně.

A na zahradě se dvěma skleníky u vesnické chalupy, kterou máme po prarodičích, jsme roky pěstovali ovoce a zeleninu.

A pak, v roce 2019, přišel impulz v podobě workshopu na květinové farmě Loukykvět, který nás vyslal na naší současnou cestu květinového farmaření.

V něm se tak dokonale propojila naše láska ke květinám a radost z pěstování.

A tak jsme zryli obě dvě naše zahrady a nadělali spousty záhonů a pustili se do pěstování květin. První rok byl tak vzrušující! Objevili jsme tolik nových květin, které jsme předtím vůbec neznali. A toto nadšení, objevování a vzrušení stále pokračuje.

Stará zahrada nám dala hrozně moc a vždy jí budeme vděčni, ale potřebovali jsme větší plochu a také vzdálenost a časté dojíždění na zahradu u chalupy vše velmi komplikovalo.

Proto jsme se rozhodli v roce 2022 přesunout celou farmu na pozemek v Jamném u Českých Budějovic. A tady, na bývalé louce a s úžasným výhledem na horský vrch Kleť budujeme náš sen: květinovou farmu a zároveň zahradu plnou květin, stromů a keřů. Domov pro spoustu živočichů a jednou třeba i pro nás.

V roce 2022 jsme také vstoupili jako aspiranti na řádného člena do spolku Výkvět, který sdružuje a podporuje ekologické pěstitele řezaných květin. Máme spoustu plánů do budoucna a je před námi spousta práce.

Petra a Karel.

-------

Petra je původní profesí ekonom. Absolvovala několik floristických kurzů a květinových workshopů. Květinové farmaření jí dává kreativitu, radost a volnost.

Karel je vystudovaný zemědělský inženýr, který sice profesně zemědělství opustil, ale v srdci jej má neustále. Je technickou a odbornou duší naší farmy.